RFID

RFID بر خلاف تکنولوژی اولیه بار کد ، امکان شناسایی از راه دور را از طریق شناسایی فرکانس رادیویی و بدون نیاز به خط دید فراهم می کند و روشی برای ذخیره و باز یابی دیتا با استفاده از برچسب های RFID است که به واسطه دریافت انرژی رادیویی برای مخابره با یک دستگاه مبنا راه دور (reader) فعال می شوند . همچونین RFID در مقایسه با بارکد مجموعه بزگتری از ID  های منحصر به فرد را تحت پوشش قرار می دهد . RFID  در صنعت ، نظامی ، تجارت و اتصال به دنیای مجازی و فیزیکی به کار می رود .

واژه های کلیدی : Reader - RFID -  Semi-passive - Active - Passive -  Tag  Antenna – Chip

مقدمه :

RFID به معنی ابزار تشخیص امواج رادیویی است . RFID دستگاه الکترونیکی کوچکی است که شامل یک تراشه کوچک و یک آنتن می باشد . این تراشه قادر به حمل 2000 بایت یا کمتر می باشد . برای روشن تر شدن مطلب می توان گفت دستگاه RFID کاربردی شبیه بارکد و نوار مغناطیسی نصب شده روی credit card  ها یا کارت هلی ATM دارد .RFID براب هر شئ یک مشخصه واحد ایجاد می کند که از دیگر اشیا قابل شناسایی خواهد شد . و همین طور که از روی بارکد یا نوار مغناطیسی می توان اطلاعات را خواند RFID  هم می تواند خوانده شود و از آن طریق اطلاعات آن دریافت یا اصلاح شود .

می توان گفت RFID  یک تکنولوژی نسبتا جدید است که روش انجام تجارت در موسسات را تغییر داده است . RFID راهی برای پی گیری جریان مواد و محصولات از ابتدا تا انتهای زنجیره تامین می باشد و در حال حاضر در صنعت بیشتر برای جلوگیری از سرقت ، افزایش کارایی در کنترل موجودی و کاهش هزینه های بازرسی و حمل به کار می رود .

RFID برای ردیابی محصولات ، وسایل نقلیه ، موجودات زنده و حتی انسان ها کاربرد دارد و البته محدود به این ها نمی شود . تکنولوژی RFID پتانسیل بسیار بالایی برای گسترش و استفاده های نو دارد که تحقق این امر بستگی به میزان موفقیت در کاهش هزینه و حل دیگر مشکلات آن که در این تحقیق اشاره به آن شده است .

 

شناخت تکنولوژی

معرفی  RFID

 

 نحوه کارکردRFID

از دستگاه یک موج الکترو مغناطیسی به برچسب ارسال می شود و برچسب نسبت به آن موج عکس العمل نشان می دهد و موج را به دستگاه‌‍(Reader)  و دسیگاه آن موج برگشتی که مربوط به آن برچشب است را در پایگاه دادا ذخیره می کند .

بخشهای اصلی RFID

1. آنتن  فرستنده امواج Scanning Antenna))

2. گیرنده با قابلیت خواندن اطلاعات(Reader)

3. تگ های که شامل دو قسمت RFID :

    Chip -

Antenna -

تگ چیست ؟

وسیله شناسایی متصل شده به کالا ، شیئ یا فرد که میخواهیم ردیابی کنیم . اما با توجه به شرایط فیزیکی و محیطی کالاها این ضرورت ایجاب می گردد تا Tag  ها بر اساس ویژگی های ظاهریشان دسته بندی میکنیم :

 الف . Tag  های که دارای کفه پلاستیکی از جنس PVC

  ب . Tag های Contact Less Smart Cards

  ج . Tag های Smart Lables

   د . Tag هایی که در محیط قابل فرسایش به خوبی کار می کنند

   ه . Tag   های کوچک که در داخل اشیاء عمومی مثل ساعت ، لباس ، و ... کار گذاشته میشود

انواع Tag براساس منبع انرژی تامین کننده

1. غیر فعال Passive

این برچسب ها غیر فعال اند یعنی فقط زمانی که موجی از دستگاه به آن داده می شود با آن موج فعال شده و به موج پاسخ می دهد.

2. فعال Active

این برچسب دارای باطری می باشد که نیازی به راه اندازی توسط موج فرستاده شده از دستگاه ندارد .

3. نیمه فعال Semi-passive

داری باطری داخلی می باشد و هم از موج ارسال شده برای طول عمر بیشتر باطری بهره می گیرد .

ظرفیت برچسب!!!       

برچسب های معمولی (مصاف تجاری و عمومی ) – بسته به نوع کاربردش – می توانند کمتر از 2 کیلوبایت اطلاعات را در خود ذخیره کند که برای اطلاعات پایه کافی است . برخی از برچسب ها هم می توانند 8 کیلوبایت اطلاعات و حتی بیشتر را ذخیره کنند

محدوده فرکانسRFID

فرکانس پایین(LF)

فرکانس بالا(HF)

فرکانس بسیار بالا (UHF)

مزایای استفاده از RFID

1. کاهش هزینه

2. اتوماسیون

3. کاهش خطا

4. کنترل فرآیند های غیر قابل رویت

5. امکان به روز رسانی برچسبهای بدون دخالت دست

6 .امنیت

7. یکپارچگی

معایبRFID

 1. نبود استاندارد معتبر که موجن عدم رشد آن شده است

2. هزینه راه اندازی این سیستم در مقایسه با سیستم های دیگر بیشتر است

3. ممکن است با سایر فرکانس ها و فلزات تداخل ایجاد کند

4. تجاوز به حریم خصوصی( با استفاده از این فناوری در تشخیص هویت افراد و ظهور در زندگی خصوصی افراد )

5. عدم شناسایی در محیط های مایع و حایل های فلزات در بعضی از برچسب ها

انواع کاربردهای RFID

1.ردیابی اجناس و سیستم مدیریت اموال

 این سیستم اطلاعات دقیقی از مقدار و مکان دارایی های با RFID ارزش ارائه می دهد. با سیستم  وظایف دشواری از نظیر موجودی گیری و جستجو برای کالاهایی که در محل اشتباه قرار گرفته اند ساده ترمی شوند. راه RFIDحل های مخصوص برای انبار و ردیابی ، سیستم های دقیق مکان یابی کالا در یک انبار صنعتی را فراهم می آورند و همچنین می توانند با افزایش راندمان و صحت ، روش های انبار داری را تغییر دهند. مهم ترین اصل در این کار حذف خطاهای انبار داری نظیر گم شدن و یا در محل اشتباه قرار گرفتن کالا ها می باشد. سیستمRFID   یک روش انبار داری قابل رؤیت را عرضه می کند که از حمل و نقل و جابجایی های سرگردان و منحرف جلوگیری می کند.

2.سیستم کنترل دسترسی وسایل نقلیه

وسایل نقلیه می توانند به منظور دسترسی ایمن و معتبر به ورودی سازمان ها و همچنین عبور از محل هایی جمع آوریRFIDعوارض راهداری با سیستم  تجهیز شوند.

RFIDیک تگ حاوی اطلاعات نظیر مجوز ورود و خروج به سازمان (در زمان های مشخص و یا بدون محدودیت زمانی) می باشد. همچنین ارتباط قرائت گر با تگ های وسایل نقلیه این مکان را فراهم می کند تا در محل اخذ عوارض توقفی صورت نگیرد و در عوض پرداخت از طریق حساب بانکی صورت گیرد. این سیستم می تواند با سیستم مکان یابی جهانی (GPS)یکپارچه شود تا مکان وسایل نقلیه را نیز مشخص سازد.

3.سیستم کنترل دسترسی پرسنل

این سیستم شامل یک بخش زمان سنج و کنترل کننده حضور و غیاب می باشد که با سیستم مدیریت پرداخت حقوق یکپارچه گشته است . این سیستم همچنین موقعیت کارمندان را در داخل سازمان ردیابی می کند و ورود و خروج به اطاق های سازمان را در صورت داشتن مجوز و تأیید امنیتی ممکن می سازد. مدیریت منابع انسانی و پرسنل از مهم ترین بخش های هر سازمان هستند و مشخص کردن زمان فعالیت و بازده کار کارمندان نیز کلید عملکرد آن است. بدین منظور هم اکنون تگ های RFID در کارت شناسایی کارمندان تعبیه می شود. این امر اداره ها را قادر می سازد تا کنترل زمان ورود و خروج را بدون مکانیزم های وارد کننده دستی اطلاعات که در قبل مورد نیاز بود ، انجام دهند.

4.سیستم مدیریت زنجیره تأمین

بسیاری از شرکت ها از گذشته تا به حال به دنبال سیستم نظارت کامل بر زنجیره تأمین بوده اند تا بتوانند هزینه های موجود را کاهش داده نقایص رابرطرف سازند.

RFIDتکنولوژی شرکت ها را قادر می سازد تا نظارت کاملی بر موجودی در گردش خود RFIDهمچنین می تواند در دستیابی به زنجیره تأمین سریعتر مفید واقع شود که این امر مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت. RFIDدر یک زنجیره تأمین مجهز به که اطلاعاتی از هر محصول نظیر تاریخ ساخت ، تاریخ انقضاء،درجه حرارت های مجاز برای نگه داری و شرایط حمل و نقل مستقیما بر روی تگ ذخیره می شوند، وظایفی نظیر فهرست کردن ، ذخیره سازی و جستجو سریعتر و ساده تر انجام می شوند. داشته باشند.

5.سیستم مدیریت مراقبت از تندرستی و سلامتی

امروزه یک سیستم کامل مدیریت بیمارستان باید با تکنولوژی RFID تجهیز شود. این تکنولوژی در تمامی بخش های بیمارستان تحولی نو ایجاد می کند                                (مواردی نظیر کنترل هوشمند بیماران ، تجهیزات و ...).    یک مچ بند RFID کلیه اطلاعات بیمار پذیرفته شده را در بر دارد د کارت های RFID  نیز شامل اطلاعات پزشکی کامل بیمار نظیر معالجات انجام شده ، سابقه بیماری ، داروهای مصرف شده و ... می باشد.                                                 این اطلاعات موجود در تگ RFID عمل به روز رسانی ERP را انجام می دهند و همچنین برای دسترسی های آتی در بانک اطلاعاتی ذخیره می شوند.

6.سیستم نگهداری و تعمیرات و مدیریت ایمنی

در مدت عمر بسیاری از تجهیزات و دستگاه ها نیاز است تا آن ها به صورت مناسب و ایمن نگهداری شوند که این امر تنها با داشتن اطلاعات کامل میسر می شود.

RFID تکنولوژی  پیشرفته ترین سیستم جمع آوری اطلاعات بدون سیم می باشد که پا به عرصه نت نهاده است. این سیستم آثار و سوابق تمام     اطلاعات RFIDثبت شده توسط دستگاه ها و تجهیزاتی که به تگ های مجهز هستند را در خود نگه می دارد. از امکانات این سیستم می توان به موارد جمع آوری و پردازش سریع داده ها در زمان حقیقی، ردیابی تجهیزات ، ابزار و فرایند ها ، انجام تعمیرات پیشگیرانه به صورت مکانیزه و به اشتراک گذاری اطلاعات بین دستگاه های تعمیراتی اشاره کرد.

7.سیستم مدیریت کنترل کیفیت وجلوگیری از تقلب کالا

RFID تکنولوژی می تواند در شناسایی ، ردیابی و تأیید اصالت مواد و محصولات کمک کند. برای اطمینان از اصالت یک محصول، ردیابی آن محصول می بایست از محل مناسبی آغاز شود. در مواردی از قبیل ممانعت از جعل ، جلوگیری از ردیابی غیر قانونی ، تأیید گارانتی و اصولا هر موردی که در آن ثبات و سود دهی سازمانها ملاک باشد انتخاب RFIDتگ های

RFID گزینه ای صحیح است . کلیه اطلاعات مربوط به هر کالا توسط تولید کننده بر روی تگ های ذخیره شده و سپس به رمز در آورده می شود. این امر سبب می شود تا اطلاعات فوق توسط هر قرائت گری خوانده شود اما تنها توسط سیستم دارای مجوز قابل تغییر باشد.

8.سیستم مدیریت کتابخانه

 راه حل RFID  در این بخش ، ثبت اتوماتیک امور کتابخانه ها می باشد. این سیستم می تواند مواردی نظیر کنترل ورود و خروج اقلام کتابخانه ، مدیریت داخلی، و بیشتر وظایف کارکنان کتابخانه را به صورت اتوماتیک بر عهده بگیرد. خودکار نمودن این فرایند ها سبب می شود تا کتابدار ها زمان بیشتری را برای مشتریان صرف کرده و در نتیجه رضایت مشتریان افزایش می یابد. از دیگر مزایای این سیستم امکان اسکن کردن قفسه های کتاب (10 کتاب در هر ثانیه) می باشد. با این امکان به راحتی می توان موجودی کتابخانه را در زمان بسیار کم بدست آورد. همچنین با یک قرائت کننده دستی می توان کتاب هایی را که احیانا در قفسه های خود نمی باشند به راحتی پیدا نمود.

 

   (سیستمRFID در کتابخانه)

  • آماده سازی اسناد
  • میز مطبوعات
  • امانت مکانیزه
  • کنترل خروج اسناد
  • قفسه خوانی و کنترل موجودی

9.زمان سنجی در مسابقات ورزشی

مسابقات ماراتن ، رقابت های قهرمانی و دیگر وقایع ورزشی در تمام دنیا محبوبیت داشته و تحت پوشش رسانه ها قرار دارند. صحت زمان ثبت شده برای یک مسابقه می تواند دوره اوج یک ورزشکار را آغاز نموده و یا به آن پایان دهد. کاربرد تکنولوژی RFID در این زمینه به طور چشمگیری رو به افزایش است ، یک آنتن که در خط پایان قرار گرفته است با عبور ورزشکار از آن زمان دقیق عبور را ثبت می کند. تکنولوژی مشابهی با آنچه ذکر شد می تواند برای مسابقات موتور سواری ، دوچرخه سواری ، مسابقات 3 گانه دو، اسکی و تعداد بسیاری از دیگر ورزش های وابسته به زمان استفاده شود. این روش همچنین برای جلوگیری از تقلب نیز استفاده می شود و می تواند اطلاعات گسترده ای را از طریق اینترنت انتقال دهد.

10.انتشار بلیط

از آنجاییکه تکنولوژی   RFID  دارای یک شناسه منحصر به فرد است که هیچگاه تکرار نمی شود، لذا به طور ویژه ای در امور انتشار بلیط به کار می رود و مزایایی نظیر ذخیره سازی اطلاعات ویژه کاربر (به طور مثال تخفیفاتی که کاربر می تواند از آن ها استفاده کند)، محدودیت های زمان و تاریخ و تسهیلات لازم برای افراد مسن و ناتوان را به همراه دارد. تأیید اعتبار این بلیط ها بسیار ساده است و تقلب آن ها نیز تقریبا غیر ممکن است. همچنین یک طرح مشابه با آن چه ذکر شد می تواند برای موارد صدور بلیط های مسافرانی که با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی دائما در رفت و آمدند، مسافرانی که به طور منظم از جاده های دارای عوارض عبور می کنند و بسیاری از موارد مشابه به کار می رود.

11.شناسایی چمدان های خطوط هوایی

شناسایی صحیح و ردیابی سریع چمدان ها بدون دردسر و ناراحتی مسافران ، امری حیاتی و واجب برای خطوط هوایی می باشد. RFID مناسب ترین و قابل اطمینان ترین تکنولوژی است که علاوه بر دستیابی به دقت های مورد نیاز، سادگی و صرف اقتصادی را نیز به همراه دارد. تعداد بسیاری از خطوط هوایی در حال اجرای تکنولوژی RFID می باشند تا راند مان کارشان را افزایش داده ، از اشتباهات و تأخیر د ر جابجایی چمدان ها جلوگیری کرده ، سرویس مشتریان را بهبود بخشیده و هزینه های ناشی از جابجایی اشتباه چمدان ها را کاهش دهند.

  ما یک سیستم مبتنی بر تکنولوژی RFID ارائه می دهیم که هر مشتری را با چمدان خود انطباق می دهد. علاوه بر این سیستم می تواند با سیستم های موجود برای حمل و نقل چمدان ها نیز همراه شود.

12.شناسایی بسته های پستی

کاربرد تکنولوژی RFID در این سیستم کلیه بسته ها و پاکت های پستی را به تگ RFID تجهیز می کند. در حال حاضر مؤسسات مشهور در تحویل سریع که محموله های پستی را به سراسر دنیا می فرستند ، به منظور ردیابی صحیح این محموله ها از برچسب های RFID استفاده می کنند. این برچسب ها می توانند حاوی اطلاعاتی نظیر مشخصات فرستنده و گیرنده بوده و بسته ها و پاکت ها را در طول مسیر کنترل کنند. مهمترین هدف در بکار گیری این تکنولوژی بالا رفتن سرعت کل سیستم می باشد، زیرا بسته های چند تایی می توانند به طور همزمان تقسیم شوند و هیچ گونه اتلاف زمان ناشی از اصلاح خطاهای تحویل و یا ردیابی بسته ها مشاهده نخواهد شد.

13.لجستیک

امروزه رقابت کردن در دنیای تجارت نیازمند داشتن کالای مرغوب، تغییر فهرست کالا به کالا های پر بازده و سرعت داد و ستد می باشد. RFID به علت توانایی ردیابی در زمان حقیقی و ذخیره سازی اطلاعات ، یک تکنولوژی مناسب برای پاسخگویی به مشکلات لجیستیک می باشد و تمام بخش های زنجیره تأمین شامل منبع یابی، تولید، تأمین، انبارداری و توزیع را به هم متصل می کند. RFID می تواند در سطح وسیعی از نیاز های لجستیکی نظیر جمع آوری اتوماتیک اطلاعات از انبارها و فروشگاه ها و کارخانجات، مکان یابی وسایل نقلیه و ردیابی کالاها و یا محموله ها بکار رود.

14.کاربرد های صنعتی و تولیدی

RFID تکتولوژی با افزایش توانایی های پیش بینی، فرآوری و توزیع می تواند به سؤالات اساسی تولید پاسخ دهد. با استقرار سیستم RFID روش تولید به موقع و در زمان نیاز محصولات که بازده بیشتری دارد می تواند جایگزین روش تولید قبل از زمان نیاز شود. تولید کنند گان و کارخانه داران نیز با کاهش اجناس غیر متداول و همچنین افزایش عرضه در زمان افزایش تقاضا، فروش خود را افزایش می دهند. به علاوه بینش عمیق تر به فرایند های ساخت و توزیع ، مدیریت مواد خام و دارایی های قابل استفاده مجدد، موجودی گیری انبار، حمل و نقل محموله ها، فرایند برگشت کالا، کاربرد های لجستیکی و حذف فرایند های دستی نظیر واحد های شمارش گر، سبب شده که راه حل های RFID برای کاربرد های صنعتی و تولیدی جذاب تر و عمومی تر گردند.

15.تأیید اصالت محصولات

با تمایل روز افزون تجارت جهانی به سمت داد و ستد الکترونیکی، موضوعاتی نظیر جعل و تقلب در دهه اخیر چشمگیر بوده اند. در این مورد به ویژه نیاز به یک تکنولوژی جدید است تا به توسط  آن شناسایی منحصر به فردی از محصولات انجام شود و همچنین در حالی که همتا سازی آن غیر ممکن و نسخه برداری از آن پر هزینه است ، کاربرد آن از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد. بنابراین با استفاده از تکنولوژی RFID اصالت محصولات در هر مرحله زنجیره تأمین قابل تأیید می باشد. بطوریکه تگ های متصل شده به محصولات، حاوی اطلاعاتی نظیر زمان و مکان تولید و... می باشند که این اطلاعات توسط قرائت گر ها خوانده و کنترل می شوند. به طور کلی با استفاده از این تکنولوژی جایگزینی کالاها با اقلام تکراری ، ورود کالاهای اصیل به بازار سیاه، استفاده نادرست و اتلاف کالاها می تواند به حداقل برسد و چه بسا کاملا حذف شود.

16.دانش زندگی و داروسازی

صنعت دارو سازی به طور فزاینده ای بر  RFID تکیه کرده است که این امر نه تنها برای مقاصد ساده ردیابی ، بلکه برای جلوگیری از تقلب در تولید دارو نیز می باشد. داروهای جعلی، تقلبی و یا دارای برچسب های نادرست از مشکلات موجود در اغلب کشور ها هستند که باعث بیماری و حتی مرگ بسیاری از مردم می شوند. شرکت های دارویی کنترل این امر را از احتیاجات خود تلقی می کنند. در حالت های مشابه، دیگر محصولات بیولوژیکی در مورد استفاده در تحقیقات علوم زیستی نیز باید به طور کامل از تقلب محافظت شود. تکنولوژی RFID قادر است  تا با دادن کد های منحصر به فرد به دارو ها و مواد شیمیایی ، پایش و کنترل حمل و نقل و ایمنی آنها را میسر سازد و از تقلب آنها جلوگیری کند. به طور کلی می توان گفت RFID ایمنی و امنیت زنجیره تأمین دارو را افزایش داده ، مدیریت داروهای برگشتی را بهبود بخشیده و راندمان کار توزیع دارو را افزایش می دهد.

17.ردیابی حیوانات

ردیابی حیوانات یکی از متنوع ترین کاربرد های تکنولوژی RFID می باشد که برای بهبود سیستم های مدیریت دام در تحقیقات علمی و همچنین در حفاظت از حیات وحش به طور گسترده به کار می رود. تگ های RFID متصل شده به حیوانات در موارد بسیاری نظیر فرآیندهای ساده تعیین مکان و مطالعه الگوهای مهاجرت و همچنین فرآیندهای پیچیده بررسی تغذیه، شیردهی و فعالیت های اصلاح نژاد و یا حتی در کنترل بیماری ها مفید واقع شده و می توانند اطلاعات ارزشمندی را فراهم آورند. طرفداران حفظ منابع طبیعی از تکنولوژی RFID برای مطالعه حیات وحش استفاده می کنند. بطوریکه با استفاده  از این تکنولوژی به جمع آوری و کنترل اطلاعات مورد نیاز می پردازند. سپس این اطلاعات ذخیره شده و پس از آنالیز ، برای تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می گیرند

18.صنعت خودرو و حمل و نقل

تکنولوژی RFID  به طور گسترده ای در صنعت خودرو برای مقاصد ایمنی و تأیید اصالت به کار می رود. سیستم های ورود بدون کلید، وسیله نقلیه را قادر می سازد تا کاربر را به طور اتوماتیک شناسایی کرده و درب را باز کند. از دیگر مصارف عمومی RFID در صنعت خودرو تأمین سیستم ضد سرقت می باشد. هنگامی که کلید در قفل می چرخد یک سیگنال الکترومغناطیسی از مرکز اصلی که در فرمان اتومبیل قرار گرفته به گیرنده خودکار فرستاده می شود و تنها وقتی که گیرنده شناسه واحد را تأیید کند خودرو روشن می شود. تکنولوژی RFID همچنین برای سیستم های سوخت رسانی نیز قابل مصرف می باشد، به این صورت که یک گیرنده خودکار که در خودرو و یا جا کلیدی قرار گرفته است خرید اتوماتیک، فعال سازی پمپ سوخت رسانی و یا عبور از عوارض راهداری را ممکن می سازد. سیستم های RFID همچنین توسط سازمان های ایمنی برای پایش و بالا بردن امنیت جاده نیز به کار می روند.  

محصولات تکنولوژی RFID

سیستم پارکینگ هوشمند

 سیستم پارکینگ هوشمند WISCO که از جدیدترین تکنولوژی های حفاظتی و امنیتی بهره می برد، با ارایه امکانات متنوع و قابلیت های گسترده در پارکینگ های شهری ، مجتمع های تجاری و مسکونی و دیگر اماکن به کار می رود. این سیستم که در محدوده فرکانس LF تا UHF کار می کند، علاوه بر کارایی بالا و سهولت در نصب ، با دیگر سیستم ها و تجهیزات حفاظتی نظیر دوربین و سیستم شناسایی خودرو نیز سازگار می باشد. شرکت WISCO با بررسی نیازهای موجود، سیستم پارکینگ هوشمند خود را در 3 نوع مختلف تهیه نموده و همچنین آمادگی دارد تا هر گونه راه حل مورد نیاز مشتری را به صورت پروژه ارایه نماید.

بسته 1- کنترل دسترسی وسایل نقلیه به وسیله کارت هوشمند

این راه حل مبتنی بر کارت های هوشمند می باشد و در جاها ییکه برای هر راننده یک کارت صادر می شود، استفاده می گردد. در محل های ورودی و خروجی، کارت(یا جا کلیدی) توسط قرائ گر شناسایی شده و تناه در صورت تأیید صلاحیت، راننده می تواند به پارکینگ وارد شده و یا از آن خارج شود. به منظور تسهیل امور مدیریت دسترسی و همچنین کنترل کردن دسترسی با تعریف دوره های زمانی ، دارندگان کارت می توانند به گروه های زمانی از پیش تعیین شده اختصاص داده شوند و در قسمت های گوناگون قرار گیرند. کارت شناسایی کارمندان که برای مقاصد کنترل دسترسی در اداره ها استفاده می شود ، می تواند برای دسترسی به بخش های گوناگون پارکینگ نیز به کار رود.

بسته 2- کنترل دسترسی وسیله نقلیه بدون دخالت دست

این راه حل برای راننده سیستمی عاری از دخالت دست جهت ورود و خروج از پارکینگ را فراهم می سازد. در این روش برای رد گیری وسیله نقلیه یک تگ بر روی شیشه جلوی اتومبیل نصب می گردد. قرائت گرها می توانند این برچسب یا کارت را با شماره شناسایی منحصر به فرد مشاهده نموده و پس از تأیید از صلاحیت، دسترسی به پارکینگ را میسر نمایند. این برچسب برای الصاق به شیشه جلوی اتومبیل ها طراحی شده و اساسا برای مواردی نظیر عوارض بزرگراه ها و کنترل دسترسی در محوطه پارکینگ ها و ورودی مجتمع ها به کار می رود. این برچسب از ماده ای انعطاف پذیر ساخته و جهت نصب آسان دارای لایه ای چسبناک می باشد. این شیوه به جای راننده اتومبیل ، خود اتومبیل رد گیری می کند که این موضوع برای برخی سازمان ها امتیاز محسوب می شود. به منظور تأمین بیشتر می توان از یک راه حل ترکیبی استفاده کرد بطوریکه برای دسترسی به پارکینگ ، شناسایی و تأیید صلاحیت اتومبیل و شخص راننده نیاز است. در روش ترکیبی یک کارت برای کارمندان مجاز و دارای اعتبار صادر می گردد که این کارت می بایست در مخل ورود ارایه شود .بدین طریق یک اتومبیل می تواند در اختیار یک یا چند راننده مشخص باشد که این برای سازمان های که در آنها راننده ای تعیین شده برای هر وسیله نقلیه وجود دارد ،امر ایده آل است.

بسته 3- کنترل دسترسی وسیله نقلیه بدون دخالت دست وبا برد طولانی

این راه حل نیز سیستمی بدون دخالت دست برای رانندگان جهت ورود یا خروج از محوطه فراهم می سازد. در این روش یک تگ بر روی اتومبیل نصب می گردد که قرائت گرها میتوانند آن را از فاصله طولانی (معمولاً تا 10 متر) بخوانند.این راه حل برای رد گیری در جاده های دارای عوارض راهداری و یا موقعیتهای که سرعت خودرو از 40 کیلومتر در ساعت تجاوز می کند ایده آل می با شد.به علت برد طولانی ،تگ ها در این روش از باتری ها یی استفاده می کنند که طول عمر آنها بین 3تا 5 سال است.

نتیجه گیری

 

RFID  تکنولوژی حال حاضر امکان شناسایی از راه دور را از طریق شناسایی فرکانس رادیویی و بدون نیاز به خط دید فراهم می کند و روشی برای ذخیره و باز یابی دیتا با استفاده از برچسب های RFID است که به واسطه دریافت انرژی رادیویی برای مخابره با یک دستگاه مبنا راه دور (reader) فعال می شوند . همچونین RFID مجموعه بزگتری از ID  های منحصر به فرد را تحت پوشش قرار می دهد . RFID  در صنعت ، نظامی ، تجارت و اتصال به دنیای مجازی و فیزیکی به کار می رود .

RFID بسیار موثر و مفید برای صنعت حل حاضر بحساب می آید ، این تکنولوژی باعث صرفه جویی بسیار هم در مصرف انرژی هم زمان را ایجاد کرده و هرچه روز به روز این تکنولوژی بایستی در صنعت کشور استفاده گردد .

درست راه اندازی اولیه یان تکنلوژی هزینه بر است ولی در کوتاه مدت شاهد کاهش هزینه ، زمان و بهره وری مناسب خواهیم بود.

نیاز یک دولت الکترونیک و پیشرفته استفاده از تکنولوژی های جدید و نو بجای روشهای سنتی قدیم می باشد.

به امید آن روزی که ایران و ایرانی خود تولید کننده تکنولوژی های جدیدتر باشند.

فهرست منابع :

www.Power.smsm.ir

www.technovelgy.com

http://iranictnews.ir

http://www.rfidjournal.com

http://www.aimglobal.org

www.sgnec.net

شرکت تامین صنعت باختر

http://www.ict-research.net

RFID & Aplications

 مقاله مربوط به آقای مهندس سید اسماعیل قدمگاهی

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 33 بازدید
محمد

مرسی از لطفت , لینکت رو گذاشتم , به هر حال ما تازه شروع کردیم و به کمک شما پیشکسوتا احتیاج داریم . حتما نظر بده و البته راهنمایی کن قبلا هم سر زده بودم . وبلاگت خیلی باحاله حتما چکش میکنم